Haber

AGİT, Türkiye’deki seçim gözlemcilerini eleştirdi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerini gözlemlemek üzere Türkiye’ye gelen iki İskandinav gözlemcinin ülkeye girişine izin verilmemesini eleştirdi.

AGİT’ten Pazartesi günü yapılan açıklamada, Türkiye’nin söz konusu İskandinav milletvekillerinin “siyasi yetkileri çerçevesinde yaptıkları açıklamalarla heyet yapısını etkileme hakkına sahip olmadığı” belirtildi.

Açıklamada, Türkiye’nin bu hamlesinin ‘uluslararası gözlemci heyetin çalışmalarını olumsuz etkileyebileceği’ belirtildi.

Ankara daha önce İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Kadir Kasırga ve Danimarkalı milletvekili Sören Söndergaard’ın ülkeye girişine izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

İsveç Milletvekili Kadir Kasırga, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonuna karşı çıktı.

Söndergaard daha önce Suriye Demokratik Güçlerinin bir bileşeni olan Kürt milis Halk Savunma Birliklerini (YPG) ziyaret etmişti. Türkiye, YPG’yi PKK’nın bir uzantısı olmakla suçluyor ve bu nedenle onu ‘terörist’ olarak sınıflandırıyor.

Söndergaard, bir ülkenin ‘seçimlerde gözlemci olarak görev yapacak parlamenterleri seçemeyeceğini’ söyledi. Bu durumun Türkiye’deki seçimlere gölge düşürdüğünü söyleyen Söndergaard, AGİT’in Türkiye hakkında resmi şikayette bulunduğunu kaydetti.

AGİT, 10 Mayıs Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine 100’den fazla seçilmiş temsilci ve yaklaşık 400 uzmanı seçimleri gözlemlemek üzere gönderecek. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu